Get the Flash Player to see this player.

Proces odlewania rzeźb z brązu

Proces odlewania rzeżb z brązu metodą wytapianych modeli(traconego wosku).

Proces ten można podzielić na kilka etapów. Jednym z nich jest wykonanie formy silikonowej z powierzonej nam pracyi (rzeźby),chyba że artysta posiada już taką forme lub dotarczy nam rzeźbę zrobioną z wosku.

Następnym etapem jest zalanie formy silikonowej woskiem o odpowiedniej temperaturze, proces ten powtarzany jest kilkakrotnie w celu uzyskania odpowiedniej grubości ścianki. Następnie rozbieramy forme silikonową, wyjmujemy z niej rzeźbę z wosku i ją retuszujemy.

Po wykonaniu tych czynności podłączamy układ wlewowy i formujemy rzeźbę w odpowiedniej mieszance gipsowo-ceramicznej, następnie wkładamy forme do pieca w celu jej wypalenia(wytopienia się wosku).

Po wypaleniu formy i jej ostygnięciu do odpowiedniej temperatury możemy przejść do procesu odlewania. Istotnym elementem w tym procesie jest skład chemiczny brązu (mniej kłopotów w procesie patynowania)oraz jego temperatura.

Po zalaniu formy brązem i jego wystygnięciu rozbijamy forme,myjemy rzeźbę wodą pod wysokim ciśnieniem obcinamy układy wlewowe a następnie piaskujemy.

Kolejnym krokiem jest obróbka końcowa czy czyli cyzelowanie. Gdy osiągniemy zamierzony efekt(który zawsze jest konsultowany z artystą) rzeźba poddawana jest ostatecznemu piaskowaniu. Ostatnim krokiem jest proces patynowania, który zawsze jest konsultowany z artystą.